دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 12:30

گچبری محراب های آثارتاریخی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

گچبری محراب های آثارتاریخی

محراب مسجد جامع ارومیه:یکی از قدیمی ترین ،پرکارترین وبزرگترین محراب های گچبری عصرمغول است که از حیث تزیینات وتکنیک های به کاررفته ،از جمله شاهکار های اواخر قرن هفتم هجری محسوب می شود که وجود کتیبه ی تاریخی در بردارنده ی نام سازنده وتاریخ ساخت محراب است.

محراب بقعه ی پیر بکران اصفهان :در ضلع جنوبی صحن مسقف طبقه اول بقعه پیربکران،محراب با شکوهی قرار دارد که از حیث عظمت وشکوه،نمونه ی بارزی از محراب های گچبری دوره ی ایلخانی به شمار می رود .کتیبه های گچبری موجود در صحن مجموعه دو تاریخ 703 و712 ه.ق را در بردارد ،لذا احتمالا،محراب گچبری نیز در سال های اولیه قرن هشتم هجری ساخته شده است.این محراب با نقوش گیاهی پرکار و کتیبه هایی به خط کوفی وقلم ثلث آراسته شده است.

محراب امام زاده ربیعه خاتون:این محراب یکی از نمونه های معتبر وشاخص محراب های گچبری دوره ی ایلخانی،به شمار می آید.تزیینات محراب شامل کتیبه های کوفی وثلث است که در کنار نقوش گیاهی اسلیمی،زیبایی خاصی به این محراب بخشیده است.

محراب مسجد هفتشویه اصفهان:این محراب زیبا ونفیس به دلیل مشلبهت خود با گچبری های قرون هشتم هجری به دوره ی ایلخانی منسوب شده است ودارای نقوش متنوع گیاهی،هندسی وکتیبه هایی به خط کوفی واقلام ثلث ونسخ است.

مسجد بایزید بسطامی:محراب بایزید در مجموعه ی تاریخی بایزید بسطامی ودربخش مردانه ی مسجدی به همین نام وجود دارد.این محراب یکی از نمونه محراب های گچبری شاخص این دوره محسوب می شود که بر حاشیه ی طاقنمای فوقانی محراب نام معمار آن ذکر شده است وبه دلیل کتیبه ی گچبری تاریخ دار در بخش فوقانی محراب به قرن هفتم هجری منسوب است.

محراب مسجد جامع بسطام:این محراب گچبری نفیس،بر دیوار ایوان مرکزی،در ضلع جنوبی صحن مسجد جامع بسطام واقع شده است وبنا بر تزیینات گچبری تاریخ دار این ایوان ،که نام بانی مسجد وتاریخ 706 ه.ق را در بردارد به نظر می رسد محراب نیز در این تاریخ احداث شده باشد.نمونه ی مذکور از حیث تنوع طرح ها ونقوش بسیار ظریف وپرکار است ومشابهت هایی را از لحاظ انواع نقوش گیاهی با محراب مسجد بایزید بسطامی دارد.استفاده از نقوش گیاهی در سر ستون ها،فضای داخلی طاقنما با اسلیمی های پرپیچ خم وبند های ظریف وتلفیق با کتیبه های کوفی ،ثلث و...،از ویژگی های شاخص محراب مورد نظر،به شمار می آید.

محراب مسجد جامع ابرکوه:این محراب گچبری که متاسفانه در بخش های فوقانی خود دچار آسیب هایی گردیده است؛در دیوار جنوبی ایوان مسجد جامع ابرکوه واقع شده ودارای تاریخ ساخت است.وجود طرح ها ونقوش متنوع وپرکار گیاهی ؛آیات وعبارات مذهبی به خط کوفیواقلام نسخ وثلث ،از اهمیت وشکوه این محراب گچبری نفیس،حکایت می کند.09195938137

 

خواندن 138 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
گچبری مدرن طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن