گونه های گچبری در معماری ایران

گونه های گچبری در معماری ایران09195938137

1.گچبری شیرو شکری ازگچبری های اصیل دوران اسلامی است.این گچبری برجستگی کمی دارد.(حدود 2تا3میلی متر)

2.گچبری برجسته ،برجسته تر از گچبری شیر و شکری است(حدود نیم تا یک سانتی متر).این نوع گچبری برای نقوش گل و بته و روش شیر و شکری برای نقوش هندسی مناسب است.

3.گچبری زبره برجسته تر از گچبری برجسته بدون ساییدگی و پرداخت گوشه هاست.نمونه آن در بالای مرقد حضرت معصومه در قم به کار رفته است.

4.گچبری برهشته برجستگی و برآمدگی زیادی دارد. نمونه بارز آن در بالای محراب مسجد جامع گلپایگان دیده می شود.این نوع گچبری ها در شیوه های خراسانی،رازی و آذری کاربرد داشته اند.

5.گچبری تخمه درآوری (الوان):دراین سبک چند قشر گچ به رنگ های مختلف را روی دیوار می مالندو سپس با قلمهای مخصوص آن هارا می تراشند.با توجه به طرح مورد نظر بعضی قسمت هارا تا قشر دوم و برخی را تا قشر سوم و چهارم می تراشند تا در یک سطح صاف با فرو رفتگی هایی به رنگ های مختلف،طرحی زیبا و چشم نواز ایجاد شود.نمونه آن در مدرسه ی فیضیه قم،درب مشرف به مرقد حضرت معصومه (س) به کار رفته است.

  1. گچبری تراش(گچبری معرق):دراین روش از گچ های رنگی استفاده می شد،به این ترتیب که همانند معرق کاری ابتدا گچ را می ساختند(در رنگ های مختلف)،سپس ملات گچ رنگی را روی سطح صافی می ریختند و پیش از آُن که گچ خود را بگیرد آن را به شکل دلخواه می بریدند.پس از آن شکل های بریده شده را همچون کاشی معرق کنار هم می چجیدند و نگاره ای را پدید می اوردندو در محل نصبمی کردند و پشت آن را با دوغ آب پر می کردند.نمونه این کار در مشهد اردهال کاشان یافت می شود.همچنین در محراب مسجد میدان ساوهدر قسمت قدیمیو زیر گنبد که متاسفانه بخشی از آن از بین رفته است.

7.گچبری پته که برروی کرباس آهاردار انجام می شده است.

  1. گچبری مشبک(توری):این روش برای گچبری پنجره ها یا روزن ها استفاده می شده است. برای مثال دزر مسجد شاه ولی تفت،قطعات گچ ،مانند تور به هم بافته شده که به باریکی سنجاق هستند،نمونه ای از شاتهکار های هنر گچبری به شمار می آیند.باتوجه به نمونه های باقیمانده به نظر می رسد شیوه کار بدین شکل است که گچبر ابتدا لایه ای از گچ را با فاصله ی 15 تا 25 سانتی متر از زمینه اصلی به وجود می آورد و بعد ازاینکه گچ خود را گرفتو قوام یافت،به طرح اندازی نقش مورد نظر می پردازدودر مرحله آخرزمینه طرح را خالی می کند تا طرح مورد نظر به صورت مشبک ساخته شود.با توجه به اینکه این نوع گچبری بسیار دشوار و نیازمند وقت و دقت زیاد است، کمتر مورد توجه هنرمندان گچبر بوده است.همچنین به علت ظرافت و شکنندگی،نمونه های باقیمانده آن بسیار کم است. اولین نمونه به دست آمده از این روش متعلق به داخل طاق نمای محراب مسجد جامع تبریز است که شاید به اواخر دوره ی سلاجقه مربوط است. بهترین و ظریف ترین نمونه این گچبری داخل طاق نمای محراب مسجدجامع ارومیه،در قرن هشتم هجری،گچبری شده است.09195938137
گچبری مدرن طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن