سبک گچبری

سبک گچبری

گچبری یکی از هنرهای تزیینی برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان است که قدمتی طولانی داردساخت تزیینات مختلف ساختمانی قدمتی هزار ساله دارد در معبد ماه در یونان باستان و همچنین در قسمتی از بناهای تخت جمشید مهارت های استادان گچبری نمایان است.تزیینات گچبری سبک ها و مدل های مختلفی دارد که هر یک ازافراد باتوجه به سلیقه ی فردی سبک مورد نظر خودرا برای اجرا در محیط داخلی ساختمان مورد نظر خود به کار می برند.در گذشته از گچبری برای زیبا کردن معابد،کلیساها،خانه هاو... استفاده می شده است که امروزه نیز این هنر در بیشتر نقاط کشور های جهان و به خصوص کشور های اسلامی اجرا میشود و روز به روز بر طرفداران ان افزوده می شود.

انواع سبک گچبری

گچبری به دو سبک کلی تقسیم میشود:1.گچبری سنتی 2.گچبری مدرن

این دو سبک با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در ادامه مطلب به شرح و بسط ان ها می پردازیم.

گچبری سنتی

گچبری سنتی را در خانه های قدیمی که دارای طرح های ظریف،سقفهای دارای گل و بوته و بااستفاده از رنگ های زیبا بودند به یادداریم.سبک گچبری سنتی در گذشته بیشتر تداعی کننده ی باغ ها و بوستان های زیبا و چشم نواز بوده است به همین دلیل در انها بیشتر از طرح های گل و پرنده استفاده می کردند.و همچنین در انها از رنگ هایی مانند طلایی،قرمز و سبز استفاده میکردند و طرح هارا بسیار زیبا تر می کرده است.گچبری سنتی خود دارای سبک های زیر مجموعه ای میباشد.گچبری را  در گذشته یک هنر اشرافی می دانستند وفقط کسانی که ثرتمند بودند از طرح های گچبری در منازل خود استفاده میکردند.اما به علت ارادت استادان این حرفه به مکان های مذهبی مانند حرم ائمه معصومین و مساجد از این هنر در این مکانها نیز استفاده می شده است.سبک ها ی که زیر مجموعه گچبری سنتی هستند عبارتند از:گچبری معرق،گچبری کلوخی،گچبری هشته که به ان گچبری برجسته نیز میگویند.

گچبری مدرن

در گچبری به سبک مدرن از خطوط مستقیم و زاویه های قائمه و یا خطوط نرم و منحنی استفاده میکنند و این سبک با طراحی ها و خطوط ساده شناخته می شود از زمان های دور تا به امروز از گچبری مدرن برای تزیینات دکورسیون های داخلی استفاده می شود.گچبری مدرن از هنر های وابسته به معماری است که با گذشت زمان و و ورود مکانیزم ها جدید و مدرن و ساخت و ساز اپارتمان ها و شرکت های ساختمانی از گچبری مدرن پیش ساخته برای طراحی دکور داخلی استفاده می شود.برای زیبا تر شدن داخل مکانهای مسکونی از گچبری مدرن استفاده می شود.در این سبک بیشتر از نور پردازی استفاده می شودتا اثر هنری را جذاب تر کند.یکی از روش های اجرای گچبری مدرن استفاده از گچبری پیش ساخته است که همانطور که از نام ان پیداست به صورت قطعات از قبل ساخته شده در بازار وجود داردو طراحان با توجه به محل قرار گرفتن قطعه سایز و مدل مورد نظر خودرا انتخاب کرده و سپس نصب می کنند.

گچبری مدرن طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن